درمان قارچ ناخن با لیزر

درمان قارچ ناخن با لیزر

وبلاگ

قارچ ناخن چیست؟

قارچ ناخن یا به اصطلاح اونیکومایکوزیس یکی از بیماری‌های شایع در ناخن می‌باشد که 14 درصد از جمعیت جهان را در بر می‌گیرد. عفونت‌های قارچی ممکن است در ناخن دست و پا نمایان شوند که توسط گونه‌های متفاوتی از قارچ‌ها ایجاد می‌شود. قارچ ناخن پا به دلیل پوشیدن کفش رایج‌تر از قارچ ناخن دست می‌باشد. عفونت‌های قارچی ابتدا در صفحه ‌‌ی ناخن مستقر شده و باعث ایجاد تورم و درد شده که درنهایت منجر به جدا شدن صفحه‌ی ناخن از بستر می‌شود. برای تشخیص درست نوع قارچ و ریشه‌ی بیماری شما باید به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید.

درمان قارچ ناخن پا با لیزر

با توجه به خطرات مرتبط با داروهای خوراکی و نتایج ناامیدکننده از کرم‌ها و لاک‌های تجویزی برای درمان قارچ ناخن، این درمان‌ها به مرور زمان کم رنگ شده‌اند. درمان قارچ ناخن با لیزر روشی با تایید سازمان FDA می‌باشد که تا 90 درصد قارچ ناخن را درمان می‌کند و عوارضی به همراه نخواهد داشت.

لیزر درمانی با سوزاندن و ساطع کردن اشعه مخصوص قارچ ناخن و تلاش برای از بین بردن مواد ژنتیکی مسئول رشد و بقای قارچ عمل می کند.

فواید درمان قارچ ناخن با لیزر چیست؟

 • این درمان کاملا بدون عوارض و ایمن می‌باشد
 • درمان قارچ ناخن با لیزر فقط حدود 30 دقیقه زمان می‌برد
 • درمان قارچ با لیزر کاملا بدون درد خواهد بود
 • این روش درمانی جایگزین خوبی برای داروهای ضد قارچی که عوارض زیادی دارند می‌باشد
 • نیاز به کشیدن، جراحی و روش‌های تهاجمی نخواهد بود

نکاتی در مورد درمان قارچ ناخن با لیزر

 1. برای درمان کامل حداقل 2 یا 3 جلسه مراجعه نیاز دارید
 2. باید بین هر جلسه لیزر درمانی 6 هفته استراحت کنید
 3. تمامی مناطق درگیر با قارچ در طول یک جلسه تحت تاثیر درمان قرار می‌گیرند
 4. لیزر درمانی برای اثر بخشی بیشتر، همراه با کار درمانی لایه برداری تجویز می‌شود
 5. ناخن های دست به 3 تا 6 ماه برای رشد کامل ناخن بدون قارچ و ناخن های پا 12 تا 18 ماه زمان نیاز دارند
 6. حداقل تا 2 ماه پس از لیزر درمانی اولیه، نتایج قابل مشاهده نخواهد بود

نحوه عملکرد لیزر برای درمان قارچ ناخن پا

انواع مختلفی از درمان های لیزری وجود دارد که از دی اکسید کربن (CO2) استفاده می‌کنند و می‌توانند برای درمان قارچ ناخن پا استفاده بشوند. دستگاه های لیزری پالس‌هایی از انرژی‌ ساطع می‌کنند که این پالس‌ها موجب تولید گرما می‌شوند. هنگامی که لیزر برای درمان اونیکومایکوزیس استفاده می‌شود، اشعه ساطع می‌شود تا از ناخن پا به بستر ناخن که قارچ در آن قرار دارد نفوذ کند.

برای این نوع درمان، از لیزرهای CO2 یا لیزرهای ایتریم-آلومینیوم-گارنت (YAG) با طول موج های 870 نانومتر، 930 نانومتر یا 1320 نانومتر استفاده می‌شود.

در پاسخ به گرما، بافت عفونی به گاز تبدیل و تجزیه می شود و قارچ و همچنین پوست اطراف را از بین می برد. گرمای لیزر همچنین دارای اثر ضدعفونی کننده است که به جلوگیری از رشد قارچ جدید کمک می‌کند. در نتیجه لیزر ناحیه عفونت را هدف قرار می‌دهد، گرمای تولید شده از رشد قارچ جلوگیری می‌کند و آن را از بین می‌برد.

هنگامی که از دستگاه لیزر ایمن استفاده می‌شود، انرژی کافی برای از بین بردن تمام بافت یا کل عفونت منتشر نمی‌کند. بنابراین معمولاً نیاز به تکرار درمان است. بر اساس مطالعه ای که روی 56 فرد مبتلا به اونیکومیکوزیس انجام شد (بدون انجام کار درمانی لایه برداری) ، به طور متوسط ​​چهار جلسه درمانی برای از بین بردن قارچ ناخن مورد نیاز بود.

لازم به ذکر است که رشد قارچ مهار می‌شود و برخی از میکروارگانیسم‌های قارچی از بین می‌روند، اما از آنجایی که عفونت می‌تواند تا حدودی از درمان جان سالم به در ببرد، بعید است که تنها با یک جلسه لیزر درمانی از قارچ ناخن پا به طور کامل درمان شوید.

کلینیک درمان قارچ ناخن پا

تخصصی‌ترین کلینیک درمان قارچ ناخن در تهران کلینیک ناخن سلامت است. این مجموعه دارای پزشک متخصص قارچ ناخن، پزشک جراح و پودولوژیست‌های مجرب می‌باشد که با بهترین تجهیزات پزشکی و به روزترین متد درمانی دنیا به درمان قارچ ناخن شما می‌پردازند. تمامی بیماری‌های ناخن از جمله عفونت‌های قارچی، ناخن فرو رفته در گوشت، جدا شدن ناخن از بستر و … در کلینیک ناخن سلامت به راحتی و کاملا بدون درد درمان می‌شوند. لازم به ذکر است که در تمامی متدهای درمانی ظاهر ناخن شما پس از درمان کاملا عادی و زیبا خواهد بود.

روش لایه برداری قارچ ناخن

کلینیک ناخن سلامت به صورت مستقل روی ناخن‌های دست و پا تمرکز دارد و در حضور پزشکان و متخصصین ناخن پا، ماهانه هزاران بیمار را درمان می‌کند. تشخیص نوع قارچ و علت مبتلا شدن به عفونت قارچی با تخصصی ترین تجهیزات و جدیدترین متد روز دنیا توسط دکتر قارچ ناخن صورت می‌گیرد. (در صورت نیاز از آزمایش KOH یا کشت‌های تخصصی ناخن استفاده می‌شود. (پس از مشخص شدن ریشه و نوع قارچ ناخن، متخصص با برداشتن بافت آلوده ناخن که تغییر رنگ داده یا از بستر جدا شده کمک زیادی به روند بهبودی و تاثیرپذیری داروهای تجویز شده در آن ناحیه می‌کند. برداشتن بافت آلوده فقط با تجهیزات پزشکی و توسط متخصص ناخن صورت می‌گیرید و هیچ‌گونه درد و نقاحتی ندارد. انجام این فرآیند توسط فرد غیر متخصص آسیب جبران ناپذیری به بستر ناخن همراه خواهد داشت.

انجام روش لایه‌برداری قبل از درمان قارچ ناخن با لیزر به شدت در سرعت روند بهبودی تاثیر گذار است.

خطرات و عوارض جانبی

 • احساس سوزش خفیف و​​ قابل تحمل در طول درمان
 • خونریزی که به ندرت اتفاق می‌افتد و با کاهش شدت لیزر کاهش می‌یابد

هنگامی که لیزر درمانی به درستی توسط یک متخصص پوست آموزش دیده و خبره انجام شود، بعید است که به ناخن یا پوست اطراف آسیب برساند. با این حال، اگر درمان توسط افراد غیر متخصص و با شدت بیش از حد انجام شود، لیزر ممکن است به ناخن بیش از حد نفوذ کرده و به بستر ناخن آسیب وارد کند. انجام درمانپیش پزشک واجد شرایط و با تجربه این خطر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

آمادگی برای لیزر درمانی

در اولین جلسه مشاوره برای درمان قارچ ناخن با لیزر، پزشک از شما در مورد علائم شما سوال خواهد کرد و شما را از لحاظ بالینی بررسی خواهد کرد. به طور معمول، اونیکومایکوزیس بر اساس ظاهر ناخن تشخیص داده می‌شود، اما ممکن است پزشک برای انجام آزمایش قارچ نمونه برداری کند تا از دلیل به وجود آمدن قارچ مطمعن شود و ریشه بیماری را به درستی تشخیص بدهد.

درمان قارچ ناخن با لیزر توسط چه کسی و چگونه انجام می‌شود؟

درست قبل از عمل، پای شما با یک محلول استریل تمیز می‌شود و برای شما کار مدیکال لایه برداری انجام می‌شود تا تاثیر لیزر برای درمان قارچ ناخن دو برابر شود. تمام فرایند درمان شما توسط یک پزشک متخصص انجام می‌شود. برای درمان قارچ ناخن با لیزر نیازی به بیهوشی و بی‌حسی نیست. همچنین پانسمان‌های مورد نیاز برای شما انجام می‌‍شود.

دوران پس از درمان

پس از اتمام جلسه لیزر، متخصص قارچ به شما مراقبت‌های پس از درمان در دوران بهبودی را می‌گوید که چگونه انگشت پا را تمیز و خشک نگه دارید. پزشک ممکن است برای شما داروی خوراکی، موضعی و یا لاک ضدقارچ تجویز کند تا به درمان شما سرعت ببخشد. حتما توصیه‌های پزشک را به دقت انجام بدهید.

علائم بهبود قارچ ناخن پا پس از درمان قارچ با لیزر عبارتند از:

 • ناپدید شدن رنگ زرد، سفید یا قهوه‌ای ناخن پا و برگشتن به رنگ عادی
 • از بین رفتن ضایعات در زیر یا روی ناخن
 • بهبود یافتن جداشدگی ناخن از بستر ( اونیکولیز )
 • مشاهده شکل طبیعی ناخن جدید بدون ضخامت، برآمدگی یا تغییر شکل ناخن

توصیه نهایی

درمان با لیزر خطر عوارض جانبی کمی دارد، اما ممکن است در طول درمان احساس سوزش یا درد کنید. پس از انجام عمل، قبل از مشاهده بهبودی، باید منتظر رشد ناخن‌های خود باشید که ممکن است چندین جلسه درمانی برای از بین بردن کامل قارچ نیاز داشته باشد. لیزر قارچ باید توسط پزشک متخصص دارای شماره‌ی نظام پزشکی و با تجربه انجام شود. درمان‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای قارچ ناخن پا امتحان کنید، مانند داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی موضعی و خوراکی، اما ممکن است درمان شما مدت طولانی‌تری از درمان با لیزر زمان ببرد و اغلب کمتر مؤثر هستند.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد عفونت قارچ ناخن می‌توانید از طریق کامنت با ما در ارتباط باشید. یا جهت دریافت مشاوره رایگان عکس ناخن خود را به شماره 09352250195 در پیام‌ رسان‌های واتس‌اپ، بله و سروش ارسال نمائید.

نوبت دهی جهت معاینه حضوری در کلینیک

جهت رزرو وقت و مراجعه حضوری از طریق راه‌های ارتباطی زیر با در تماس باشید.

مشاوره در پیام‌رسان

۰۹۳۵۲۲۵۰۱۹۵

مشاوره تلفنی رایگان

۰۲۱۲۶۲۴۶۱۴۴

عکس ناخن خود را برای دریافت مشاوره رایگان در پیام‌رسان های بله، سروش و واتس‌اپ ارسال نمایید، ما صمیمانه پاسخگوی سوالات شما هستیم.

صمیمانه پاسخگوی سوالات شما هستیم.

سوال شما توسط پزشکان کلینیک پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

 1. مژگان ملکپور

  سلام ناخن شست پام ۴سالیه که درگیر قارچه،درمان‌هایی که کردم نتیجه نداده..درمورد دستهام خیلی کمتره البته.خواستم ببینم با لیزر درمان میشه؟ وهزینه ش رو هم بفرمایید لطفا.ممنون

  • کلینیک

   سلام مژگان عزیز
   ناخن شما به راحتی در کلینیک ناخن سلامت درمان خواهد شد.
   جهت تشخیص دقیق بیماری عکس ناخن خود را در پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، تلگرام، سروش، بله، ایتا و روبیکا به شماره‌ی 09352250195 برای ما ارسال نمایید، پزشکان ما صمیمانه پاسخگوی سوالات شما هستند.